Zdrowie i Uroda

Problemy z hormonami, a wypadanie włosów

Problemy z hormonami ma coraz większa liczba Polaków – żyjemy w stresie, w ciągłym biegu, mamy do czynienia z bardzo przetworzoną żywnością oraz z ogromnymi zanieczyszczeniami powietrza, gleby i wody. Ten styl życia coraz częściej powoduje u nas zaburzenia hormonalne, które mogą powodować problemy zdrowotne. Okazuje się, że kwestia – hormony a wypadanie włosów ma ze sobą wiele wspólnego i na pewno warto dowiedzieć się więcej na ten temat.

Sprawdź, jakie hormony odpowiadają za wypadanie włosów

Od dawna wiadomo, że niewłaściwa gospodarka hormonalna może prowadzić do zaburzeń zdrowotnych. Wypadanie włosów a hormony to istotna kwestia, której na pewno nie można bagatelizować. Główną przyczyną wypadania włosów jest nadmiar androgenów, które występują u mężczyzn i w mniejszej ilości także u kobiet. Nadmiar hormonu powoduje zwiększone wypadanie włosów, tycie czy pojawianie się zarostu u pań. Wypadanie włosów a hormony w większości przypadków wiążą się ze sobą, ponieważ zaburzona gospodarka hormonalna niesie zgubne skutki dla organizmu. Bywa, że wypadanie włosów związane jest z ogólnym zwiększeniem produkcji hormonów, jak jest to w przypadku kobiet po ciąży oraz w okresie menopauzy. Lekarze widzą powiązanie wypadania włosów również ze zwiększonym poziomem hormonów tarczycy lub kortyzolu.

Jak zdiagnozować wypadanie włosów?

Hormony a wypadanie włosów to pierwsza kwestia, nad którą musi zastanowić się lekarz, u którego zjawi się pacjent z problemem wypadania włosów. Musi bowiem poznać, jakie hormony odpowiadają za wypadanie włosów konkretnym przypadku. Badania hormonalne wykonywane są z krwi i od stężenia hormonów w organizmie zależy dobór metody leczenia oraz jej skuteczność. Jeśli wypadanie włosów faktycznie jest spowodowane nadmiarem lub niedoborem hormonów, wystarczy zastosować środki, które uregulują ich poziom. Zazwyczaj trwa to kilka miesięcy, jednak metoda leczenia charakteryzuje się wysoką skutecznością. W przypadku zaawansowanego łysienia, którego skutków już nie da się cofnąć, pacjent może poddać się zabiegowi mezoterapii, laseroterapii lub w ostateczności, transplantacji włosów. Oczywiście wybór metody leczenia będzie zależał już od lekarza i od tego, jak wypadną badania hormonalne wykonane przez pacjenta.

Share:
zobacz więcej