Zdrowie i Uroda

Szczoteczki do zębów – mechaniczne czy elektryczne?

Szczoteczki do zębów oraz odpowiednie pasty to dwa elementy, które w największym stopniu mają wpływ na stan uzębienia. To od nich zależy, czy użytkownik będzie w stanie zapobiegać rozwojowi płytki nazębnej, prowadzącej do próchnicy, to również od szczoteczki zależy, czy dziąsła będą zdrowe. Do wyboru na rynku są szczoteczki manualne oraz elektryczne, które różnią się nie tylko ceną.

Szczoteczki manualne

Manualne szczoteczki do zębów są popularne nie tylko ze względu na ich cenę, bo taką szczoteczkę można nabyć za kilka złotych. To właśnie takie szczoteczki do zębów wykorzystuje się, aby nauczyć dziecko właściwej higieny jamy ustnej. Oprócz różnych marek i kolorów szczoteczki manualne różnią się głównie stopniem twardości włosia, które powinno być odpowiednio przycięte, aby ułatwiać mycie zębów także w trudno dostępnych przestrzeniach międzyzębowych. Część modeli na główce posiada również specjalne wypustki, które wykorzystuje się do mycia języka. Szczoteczki miękkie wybierane są z myślą o dzieciach, ale zgodnie z rekomendacją stomatologów także taka szczoteczka pozwala na dokładne umycie zębów. Miękkie włosie jest konieczne w przypadku osób noszących aparaty ortodontyczne, bowiem pozwala na umycie zębów i dziąseł bez ich dodatkowego podrażniania. Szczoteczki twarde natomiast, mimo że są wybierane przez większość konsumentów, są niewskazane właśnie ze względu na drażniącą dziąsła twardość. Twardość włosia nie ma absolutnie żadnego wpływu na skuteczność mycia zębów.

Szczoteczki elektryczne

Szczoteczki manualne coraz częściej zastępowane są przez szczoteczki elektryczne, głównie soniczne, które myją zęby z wykorzystaniem pulsacji. To właśnie ona sprawia, że zęby są dokładnie umyte, dziąsła wymasowane, a w przestrzeniach międzyzębowych oraz w okolicach dziąseł nie odkłada się płytka nazębna. Szczoteczki elektryczne zmuszają również użytkownika, aby mył zęby przez wskazany czas, co jest dobrym rozwiązaniem, bowiem przeciętny Polak myje zęby zbyt krótko. Nie wszystkim użytkownikom odpowiada natomiast to, że szczoteczki są ładowane przez specjalne stacje lub działają w oparciu o system akumulatorów, co sprawia, że są one dużo większe niż tradycyjne szczoteczki i wymagają zabierania ze sobą dużej liczby akcesoriów, w tym m.in. specjalnej ładowarki, co może być uciążliwe w przypadku podróży.

Jedynie dokładne mycie zębów przez co najmniej 2 minuty, przynajmniej dwa razy dziennie, choć bardziej rekomendowane jest mycie zębów po każdym posiłku, może ochronić zęby przed próchnicą i chorobami dziąseł.

Więcej dowiesz się na stronie szczoteczki do zębów – profimed.com

Share: