Ciekawe

Tokarki rewolwerowe

Pod względem swojej budowy tokarki rewolwerowe przypominają standardowe tokarki kłowe, z tą jednak różnicą, że po prowadnicy nie przesuwa się konik, a tzw. suport wzdłużny. Jest on wyposażony w głowicę rewolwerową, której maszyna zawdzięcza swoją nazwę. To bardzo dobre i precyzyjne narzędzie, które ma wiele zastosowań.

Zasada działania tokarki rewolwerowej

Obróbka tokarska przy użyciu tokarki rewolwerowej pozwala na wykorzystanie od kilku do nawet kilkunastu narzędzi. Mogą to być zarówno noże i wiertła, jak i gwintowniki. Ich liczba i rodzaj uzależnione są od rodzaju wykorzystywanej głowicy rewolwerowej i od rzeczywistej potrzeby danej obróbki.
Głowica obraca się, wprowadzając do pracy kolejne narzędzie. Niezwykle ważne jest w tej sytuacji, żeby narzędzie były ułożone w głowicy w odpowiedniej kolejności, dokładnie takiej, w jakiej ma się odbywać skrawanie. Tylko wówczas uzyska się zamierzony efekt w postaci kształtu odwzorowanego na podstawie projektu.

Zastosowanie tokarki rewolwerowej

Tokarki rewolwerowe wykorzystuje się często do obróbki tokarskiej trudnych elementów, takich jak np. odlewy, które mocowane są w uchwycie i poddawane obróbce tokarskiej. W przypadku innego rodzaju maszyn obróbka tokarska takich elementów wymagałaby wielokrotnego przezbrajania tokarki.
Tokarki rewolwerowe nadają się również do wytwarzania bardziej skomplikowanych wzorów podczas obróbki prętów. Pręt umieszcza się wówczas we wrzecionie, a tokarka wycina kształty, stosując kolejno zmieniające się narzędzia. Jest to metoda pozwalająca na osiągnięcie zamierzonego efektu w krótszym czasie, bez utraty jakości.

Zalety tokarek rewolwerowych

Dużą zaletą tokarek rewolwerowych jest to, że są szybkie i wydajne. W trakcie jednego cyklu pracy wykonują zadania, które w przypadku zastosowania innej technologii zajęłyby kilka cykli. To nie tylko oszczędność czasu, ale i energii, ponieważ nie traci się jej na czynności rozruchowe po wielokrotny, przezbrajaniu tokarki.
Na dodatek tylko przezbrajanie maszyny wymaga udziału w procesie wykwalifikowanego pracownika. Po jej uruchomieniu maszyna jest łatwa w obsłudze, wystarczy więc że proces jest doglądany przez pracownika o mniejszych kwalifikacjach. W tym czasie wykwalifikowany pracownik może już wykonywać kolejne czynności.

Artykuł powstał we współpracy z firmąOBREiUP

Share:
zobacz więcej