Ciekawe

Dobór właściwej lornetki, czyli co doradzają rankingi

Lornetka kojarzyć się może z przyrodnikiem, używającym jej do dyskretnej obserwacji ciekawych gatunków zwierząt bądź wizytą w operze czy teatrze, gdzie jej użycie umożliwia podziwianie kunsztownie upiętej fryzury śpiewającej diwy czy bogato zdobionego stroju aktora. Nie jest to sprzęt, który kupuje się codziennie, więc wybierając odpowiedni dla siebie model, warto wesprzeć się rankingami lornetek https://www.bomi.pl/ranking-lornetek-top-10-najlepszych-modeli/.

 

Lornetki dzielą się na modele takie jak: proste, peryskopowe czy pryzmatyczne.

Te pierwsze sprawdzą się głównie na imprezach masowych i w teatrach. Z kolei lornetki peryskopowe (zwane też nożycowymi) przydatne będą dla obserwacji odległych obiektów. Natomiast lornetki pryzmatyczne najczęściej używane są w celach turystycznych. Dzięki zastosowanym w nich rozwiązaniom (większe szkła) uzyskuje się duży stopień jasności. Lornetki pryzmatyczne są też cenione ze względu na dużą możliwość regulacji i dostosowanie ich rozstawu do rozstawu swoich własnych oczu, dzięki czemu nie odczuwa się niewygody nawet podczas długotrwałego użytkowania sprzętu.

Ponieważ lornetki kupuje się zwykle z zamiarem długoterminowego z nich korzystania, warto zainwestować i wybrać taki model, który będzie dla nas jak najwygodniejszy i możliwy do użytkowania nawet w niekorzystnych warunkach pogodowych. Dobrze więc byłoby, aby nasza lornetka zaopatrzona była w warstwę antypoślizgową (z elementami wykonanymi z gumy) oraz wodoodporna, bo z pewnością niekiedy przydarzy się nam sytuacja, kiedy będzie z niej trzeba skorzystać podczas deszczowej aury.

Share: