Ciekawe

Dobra kondycja psychiczna – podstawa udanego życia

Depresja, nerwica, choroba dwubiegunowa czy zaburzenia obsesyjno-kompulsywne to nazwy chorób psychicznych, na które cierpi duża część społeczeństwa. Niekiedy nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Ludzie często boją się podjąć decyzję o rozpoczęciu psychoterapii, m.in. z obawy o swoją reputację. Jak więc można zadbać o swoje zdrowie psychiczne i cieszyć się dobrym samopoczuciem?

Zdrowy tryb życia to podstawa

Stare przysłowie mówi, że w zdrowym ciele mieści się zdrowy duch. I nie jest to dalekie od prawdy. Warto zdać sobie sprawę, że pół godziny wysiłku fizycznego dziennie poprawia krążenie i wytwarza endorfiny, czyli hormony szczęścia – obszerniejszy artykuł na ten temat opublikował portal internetowy kreatywna.pl. Ważna jest również odpowiednio zbilansowana dieta. Pamiętajmy, że nasze ciało to nasz „dom”, w którym mieszkamy przez całe życie, zatem musimy dbać o nie jak o najcenniejszy skarb. Jeżeli więc uważasz, że Twoje życie nie ma sensu, przeanalizuj tryb swojego życia. Podnieś się z kanapy i wyjdź na spacer. Tlen jest niezbędny do życia jak woda, dlatego starajmy się poświęcić kilka minut tylko dla siebie, w dogodnym dla naszego organizmu środowisku.

Przede wszystkim – złap zdrowy dystans

Stres wytwarza dużą dawkę kortyzolu, który wpływa destruktywnie zarówno na krążenie, jak i układ immunologiczny. Osoby, które mają tendencję do przejmowania się każdą porażką czy trudnością w życiu powinny wyłączyć myślenie w przypadku napływu negatywnych emocji. Najlepiej ograniczyć dopływ bodźców i oddychać głęboko. Ruchy klatki piersiowej rozluźnią ciało, a tlen pozwoli zachować trzeźwość myślenia. Coraz bardziej popularne staje się uprawianie jogi. Warto więc włączyć relaksacyjną muzykę i spróbować wykonać proste asany wedle naszych możliwości. Badania naukowe dowodzą, że już po miesiącu od rozpoczęcia ćwiczeń widoczne są pierwsze efekty. Joga pomaga ukoić nerwy, jednocześnie zapewniając ciału lepszą kondycję.

Zobacz również to: Stres pourlopowy – jak sobie z nim poradzić?

Znajdź hobby, które Cię pochłonie

Czujesz się gorszy? Porównujesz się z innymi? Natychmiast przestań! Często ludzie, którzy odczuwają negatywne emocje względem innych, w rezultacie sami siebie unieszczęśliwiają. Należy wtedy zająć się czymś ciekawym. Dobrym pomysłem jest zapisanie się na dodatkowe zajęcia, jak taniec czy nauka języka obcego. Znajdź dziedzinę, w której będziesz ekspertem i nie czuj się mniej wartościowy, niż inni!

Skończ z uczuciem wiecznej krzywdy

Życie bywa trudne i podkłada wiele kłód pod nogi, jednak zostaliśmy stworzeni tak, aby radzić sobie z przeciwnościami losu. Nie warto myśleć, że każdy na pewno chce nas skrzywdzić i upokorzyć. Należy wówczas odgonić złe myśli i nie skupiać się na zachowaniu innych osób. To bardzo egoistyczna postawa, która prowadzi do jeszcze większego pogorszenia stanu psychicznego. Nie mówiąc już o stracie czasu, który można wykorzystać na coś przyjemnego.

Zdrowie psychiczne stanowi ważny filar życia każdego człowieka. Mózg to skomplikowany mechanizm, który regularnie należy poddawać analizie. Kiedy zauważymy, że nasze samopoczucie uległo zmianie, natychmiast konsultujmy się z zaufanym i polecanym psychologiem. Psychoterapia to coraz bardziej powszechna forma leczenia problemów psychicznych czy emocjonalnych. Podjęcie decyzji o leczeniu jest przejawem dojrzałości, nie powodu do wstydu.

Źródło: infoss

Share: