Technologia

Flutter – co należy wiedzieć na ten temat?

Flutter i język Dart to dwie powiązane ze sobą rzeczy. Narzędzia, które od czterech lat stanowią jedną z propozycji Google. Co należy wiedzieć jeszcze na ich temat? Warto sobie to pokrótce omówić. W szczególności, jeżeli ktoś swoją najbliższą przyszłość widzi w świecie aplikacji mobilnych, jakie wciąż są projektowane i ulepszane.

Świat z Flutter

Programiści (w szczególności Ci, którzy już od wielu lat pracują w zawodzie) na pewno doskonale zdają sobie sprawę z tego, na czym polega praca w środowisku natywnym. Można by w skrócie opisać, że Flutter działa na podobnej zasadzie, wykazując jednak znaczące różnice. Programiści czują się zachęceni tym, że oferowany jest tu m.in. reaktywny styl programowania, a także stateful hot reload. Warto wiedzieć, że część kodu, jaka jest tu wręcz wymagana nie tylko można napisać w Darcie, ale także w języku Kotlin, Java lub Swift.

Co o Dart wiedzieć trzeba?

Flutter mobile application development jest usługą, z jakiej chętnie korzystają przedsiębiorcy. Ją to w swojej ofercie ma m.in. firma 10Clouds. To właśnie specjaliści z tego biura muszą być świadomi tego, jak wygląda główna składowa Flutter – język Dart. Główna cecha tego języka to brak skomplikowana. Wiele osób ucieszy również niezwykła spójność, która wyróżnia się na tle innych języków programistów. Kto stworzył Dart? Google – ojciec Fluttera, także odpowiada za Darta, dzięki czemu całość wydaje się jeszcze bardziej spójna. Wszystkie elementy wzajemnie napędzają się do działania. Dlatego też nie ma się czemu dziwić, że Flutter razem z Dart jest tak chętnie wykorzystywany do tworzenia aplikacji biznesowych.

Płynność reakcji

Flutter bazuje na technologii, jaka zapewnia płynność reakcji. Tak, aby użytkownicy nie musieli liczyć się z długim czasem oczekiwania na zmiany jakie będą chcieli wprowadzić. Po części odpowiedzialny jest za to silnik renderujący Skia – należący do jednych z najbardziej popularnych, posiadających ogrom zalet. To on jest również winien temu, co widzi dany użytkownik – tzn. przyciski, przełączniki, formularze, wyświetlany tekst. 

Dziwić więc może fakt, że tak niewiele osób zna się na Dart. Dlaczego? Tak naprawdę nie wiadomo. Pozostaje mieć jednak nadzieję, że w przyszłości się to zmieni. Tym bardziej, że tak wiele możliwości jest w stanie zapewnić Flutter. To narzędzie, jakie jest w stanie przenieść różnego rodzaju aplikacje mobilne na zdecydowanie wyższy poziom użytkowania. 

 

Share: