Nakrycie głowy jest kluczowym elementem stroju jeździeckiego, który ma niebagatelne znaczenie w kwestii bezpieczeństwa. Każdy, nawet pozornie niegroźny upadek może być tragiczny w skutkach, jeśli nie zadbamy o odpowiednie zabezpieczenie głowy. Sklepy z asortymentem jeździeckim mają w swojej ofercie dwa rodzaje ochronnych nakryć głowy – toczki i kaski. Co sprawdzi się lepiej podczas jazdy?

Toczek

Jeszcze jakiś czas temu toczki były nakryciem głowy bardzo często używanym w szkółkach jeździeckich. Mimo swojej popularności dość szybko okazało się, że toczki nie do końca spełniają swoją funkcję. Mimo tego, że są one wykonywane z twardego materiału (zazwyczaj włókna szklanego), często nie chronią głowy przed upadkiem, a wręcz przeciwnie – nieraz przyczyniają się do wywołania wstrząśnienia mózgu. Ponadto, mały daszek, który miał chronić przed słońcem, bardzo często podczas upadku  łamał nosy poturbowanym jeźdźcom.

Toczki są tańsze od kasków, do tej pory często używa się ich podczas jazdy rekreacyjnej. Sportowcy zdecydowanie wybierają bezpieczniejszą opcję – kask.

Kask

Solidniejszym i pewniejszym następcą toczku jest kask, który wykorzystywany jest obecnie zarówno do jazdy rekreacyjnej, jak i sportowej. Dobre kaski chronią całą głowę, wraz z potylicą i zostały zaprojektowane w taki sposób, aby w razie upadku rozpaść się, ale jednocześnie uchronić od tego samego czaszkę. Kask do jazdy konnej powinien być dokładnie dopasowany do kształtu i wymiarów głowy, aby nie zsuwał się i stabilnie trzymał na głowie podczas jazdy. Modele dobrych marek wzbogacone są w specjalne systemy wentylacji, co znacząco przekłada się na komfort podczas uprawiania sportu. W renomowanych sklepach z asortymentem dla miłośników jazdy konnej kupisz całe niezbędne do bezpiecznej jazdy wyposażenie – atestowane kaski, wygodne bryczesy jeździeckie, rękawiczki, buty i inne akcesoria, które wpłyną na komfort i bezpieczeństwo jazdy.

Share: