Zdrowie i Uroda

Kiedy iść do lekarza?

Niemalże nikt nie lubi wizyt u lekarza. W przychodni spotykamy wielu chorych, często musimy stać w długiej kolejce, czasami również kontakt z rejestratorkami medycznymi nie należy do przyjemności. Nawet jeśli nasze dotychczasowe kontakty z lekarzem nie należały do najprzyjemniejszych, nie można odkładać wizyt u niego w nieskończoność. Dodatkowo są takie sytuacje, w których bezwzględnie należy się do niego udać.

Ból

Ból nie jest naszym wrogiem, ale sprzymierzeńcem. Może się to wydawać dziwne, ale to właśnie on sygnalizuje nam, że z naszym organizmem jest coś nie tak. Pojedynczy delikatny sygnał nie musi jeszcze świadczyć o chorobie, ale jeśli ból danego narządu powtarza się lub jest dziwny czy intensywny to nie zwlekajmy z wizytą u lekarza. Nie warto ignorować takich sygnałów albo zbywać ich środkami przeciwbólowymi.

Niepokojące objawy

Nie zawsze niepokoić nas musi ból. Czasem jest na przykład swędząca skóra, wysypka czy podwyższone ciśnienie. Po zauważeniu ich, zamiast wpisywać w wyszukiwarkę „endometrioza objawy” albo „wysypka na plecach co oznacza” lepiej od razu udać się do lekarza pierwszego kontaktu. Być może konieczna będzie również wizyta u innego specjalisty, ale o tym zadecyduje lekarz rodzinny, który przepisze odpowiednie skierowanie. Wpisując natomiast w internet „endometrioza objawy” czy inne podobne hasła możemy tylko dojść do wniosku, że jesteśmy poważnie chorzy i niepotrzebnie panikować. Lekarz da nam natomiast rzetelną, prawdziwą diagnozę na podstawie badania, obserwacji, pogłębionego wywiadu, a nie tylko suchej listy objawów.

Profilaktyka

Czy jeśli zatem nic w naszym zdrowiu nas nie niepokoi, nie odczuwamy bólu i czujemy się świetnie to możemy omijać gabinety lekarskie szerokim łukiem? Niekoniecznie. Warto co jakiś czas do nich zajrzeć, aby wykonać badania kontrolne. Raz w roku dobrze jest przebadać mocz i krew. Przynajmniej raz na sześć miesięcy udajmy się na kontrolę stomatologiczną. W pewnym wieku częściej należy wykonywać również inne badania, na przykład mammografię. Może się okazać, że, zgodnie z naszymi odczuciami, nie tylko czujemy się świetnie, ale i nasz stan zdrowia jest znakomity. Jeśli jednak wyniki badań wskażą na coś innego mamy szansę na szybką interwencję i wdrożenie terapii, która nie pozwoli chorobie się rozwinąć. Z tego powodu badania profilaktyczne są takie ważne i nie można ich zaniedbywać. Dzięki specjalnym akcjom często są one darmowe, co może stanowić dodatkową motywację dla ich wykonania – nie musimy nawet za to płacić.

Więcej dowiesz się na stronie endometrioza objawy – miracolo.clinic

Share: