Ciekawe

Klasyczna odskocznia w nowoczesnej wersji

Kwarantanny, izolacje, praca zdalna i dzieci zamknięte w domach na zdalnym nauczaniu – to wszystko może człowieka przytłoczyć, zwłaszcza gdy trwa już od wielu miesięcy. Zupełnie naturalnym odruchem jest więc poszukiwanie odskoczni od codziennych napięć i frustracji męczących dni. Każdy znajduje więc swoją własną metodę na relaks. Lampka wina do obiadu, gorąca kąpiel z pachnącą pianą, wieczór przed telewizorem lub… książka do słuchania.

Platformy pełne audiobooków przeżywają obecnie swój największy rozkwit. Popularne tytuły dostępne na wyciągnięcie ręki kuszą naturalnie każdego miłośnika literatury, ale i przyciągają coraz liczniejsze grono nowych czytelników – osób, które szukają ukojenia i chwili dla siebie w zabieganym, szalonym dniu. Zabawny podcast Kasi Nosowskiej po trudnym poranku z najmłodszą pociechą? Proszę bardzo! Romans z intrygą w tle, dla zmęczonej intensywnym spotkaniem bizneswoman? Ależ jest i on! Dla każdego znajdzie się coś dobrego, a już w szczególności na platformie Storytel.

Fanów popularnego nurtu fantasy i sci-fi również zaskoczy mnogość dostępnych tam tytułów. „Pomnik cesarzowej Achai” to majstersztyk, a wzbogacony rzetelnym i czystym głosem lektora wchodzi do kanonu pozycji wręcz obowiązkowych. Wojciech Żołądkowicz spisał się wspaniale, a to nie jedyny jego dorobek w stajni Storytel. „Spowiedź Hitlera. Szczera rozmowa z Żydem” staje się w jego wykonaniu jeszcze bardziej mroczna, wibrując w głowie jeszcze na długo po lekturze. Opanowanie i lekkość w czytaniu okrutnych, skąd inąd, historii, zasługuje na docenienie.

W zasadzie lektorzy to wspaniała wartość sama w sobie, ponieważ często to właśnie oni decydują czy będziemy dany tytuł kontynuować. To właśnie sposób przedstawienia, może uratować niezbyt udaną książkę, ale i pogrążyć całkiem dobre dzieło. Zbyt sztywny, piskliwy czy też monotonny głos, to zdecydowanie nie to, czego większość z nas szuka w rozrywce dla siebie. Na szczęście twórcy Storytel doskonale o tym wiedzą, a współpracujący z nimi lektorzy to najczęściej poeci dźwięku i odpowiedniej ekspresji. Świetnym przykładem jest Jacek Lenartowicz, którego chropawy, ale przyjemny i dość głęboki głos, wiedzie czytelnika przez meandry kilku kryminalnych historii. Nietrudno wyobrazić go sobie na miejscu zdarzenia – to profesjonalista w każdym calu.

Podobno Polacy niewiele czytają, a jeśli już, to nie są to książki ze zbyt wysokiej półki. Lockdown i przymusowe poszukiwanie zastępczych zajęć mogą ten fakt nareszcie zmienić. Storytel przyczyni się do tego z całą pewnością. Zaczynając od śmiesznych i mało angażujących treści, krok po kroku, minuta po minucie, zbliżamy się przecież do innych tytułów. A skoro słuchanie książek nie boli, to dlaczego niby odmawiać sobie tej przyjemności? Dodatkowa wiedza na pewno przyda się w rozmowach online z przyjaciółmi, a poradniki motywacyjne pomogą w uzyskaniu upragnionej podwyżki u szefa-sknery. I to wszystko w cenie jednej książki miesięczne. Mnie to przekonuje. A Ciebie?

 

 

Share:
uryartcinema.pl https://www.fcbu.org/ogrzewacz-tarasowy-klucz-do-komfortu-w-chlodne-wieczory/ https://amtm.pl/przelam-bariery-zimy-z-ogrzewaczem-gazowym/