Dom i Wnętrze

Lampy pokojowe – klasyczne czy nowoczesne

W większości mieszkań lampy pokojowe dobierane są pod kątem przeznaczenia danego pokoju. Od tego zależy, czy w danym pomieszczeniu przeważać będą wiszące lampy żyrandole czy może wskazane będzie sięgnięcie po dodatkowe lampy, które podkreślą charakter pomieszczenia. Obecnie wśród ofert producentów oświetlenia znajdują się zarówno klasyczne lampy wiszące, jak i lampy nowoczesne o ciekawych kształtach czy wyróżniające się wykorzystanymi do stworzenia kloszy materiałami.

Jakie lampy pokojowe do salonu


Pomieszczeniem, w którym nie można zrezygnować z lamp wiszących, jest niewątpliwie salon. W nowoczesnych mieszkaniach salon bardzo często łączony jest z pokojem dziennym, dlatego obok lampy żyrandola pojawiają się także lampy kinkiety, wykorzystywane przez domowników np. do czytania. W salonie, który jest najbardziej efektownym pomieszczeniem w domu, warto postawić na klasyczne lampy wiszące, jednak klasyka powinna oznaczać głównie kształt klosza. W takich pokojach sprawdzą się żyrandole z co najmniej 3 kloszami, które powinny dawać światło jasne lub nieznacznie tylko przytłumione.

Pokój dzienny także z kinkietami


Bez lampy żyrandola trudno sobie wyobrazić także pokój dzienny. W tym przypadku można postawić na nowoczesność i zamiast tradycyjnych kloszy szklanych zdecydować się na klosze papierowe, wykonane z metalu barwionego proszkowo czy też pozostawionego w naturalnym odcieniu lekko zmatowionego metalu. Na popularności zyskują również klosze minimalistyczne, wzorowane na kloszach pochodzących z magazynów czy hal fabrycznych. Oprócz wiszącej lampy, która bardzo często jest lampą z jednym kloszem, w pokojach dziennych potrzebne są dodatkowo lampy kinkiety oraz lampy stojące. Pokoje dzienne bardzo często są pomieszczeniami pełniącymi więcej niż jedną funkcję, dlatego umieszczenie w nich dodatkowo kinkietu czy lampy podłogowej, używanej jedynie w zależności od potrzeb, umożliwia normalne funkcjonowanie domowników.

A co w pokoju dziecięcym?


Nieco inne wymagania stawiane są w przypadku pokojów dziecięcych. Także w tym przypadku przydaje się lampa lub żyrandol, jednak z pewnością będzie to lampa z jednym kloszem. W pokoju dziecka ważniejsze są dodatkowe lampy, które powinny się pojawić w okolicy biurka oraz jako dodatkowe oświetlenie w okolicy łóżka. Dzieci zwykle wykorzystują własny pokój nie tylko jako miejsce do odrabiania lekcji, ale również jest to ich sypialnia, kącik do zabawy czy miejsce do czytania. Dlatego oświetlenie w pokoju dziecięcym powinno być jasne i rozłożone na różne lampy, zarówno wiszące, jak i stojące.

Inspiracją dla tekstu była strona LampyKemar – lampy pokojowe.

Share: