Laserowe usuwanie zmian skórnych – estetyczny sposób na pozbycie się znamion i pieprzyków
Przy pomocy lasera można pozbyć się większości łagodnych zmian skórnych: pieprzyków, znamion, kurzajek, włókniaków. Zaletą lasera jest jego ogromna precyzja i bezkrwawa procedura, dzięki czemu blizna jest mało widoczna lub nie widać jej wcale. Kiedy wskazane jest laserowe usuwanie zmian skórnych? Na czym polega zabieg?
Laserowe usuwanie zmian skórnych – wskazania i przeciwwskazania
Laserowe usuwanie zmian skórnych to metoda polecana w przypadku łagodnych zmian skórnych, które zaburzają estetykę twarzy lub ciała, np. włókniaków, kurzajek, naczyniaków rubinowych oraz niektórych znamion i pieprzyków. Wykwity skórne zlokalizowane w często eksponowanych miejscach wpływają nie tylko na wygląd, ale też na komfort psychiczny. Wiele osób zmaga się z kompleksami w związku z posiadanymi znamionami. Jak podkreślają specjaliści z Kliniki Miracki w Łodzi, jest to wystarczający powód do usuwania zmian skórnych przy pomocy lasera. Na laseroterapię warto się zdecydować również w przypadku, gdy znamię jest wypukłe i narażone na otarcia lub zahaczenia. Najpierw jednak odbywa się konsultacja dermatologiczna, podczas której lekarz ocenia wygląd znamienia i decyduje, czy zabieg laserowy jest bezpiecznym rozwiązaniem.
Przeciwwskazania do laserowego usuwania zmian skórnych to m.in.:
- świeża opalenizna,
- zażywanie leków i ziół światłouczulających,
- aktywne infekcje w miejscu występowania zmiany skórnej,
- skłonność do tworzenia się blizn przerostowych i keloidów,
- wygląd wskazujący na możliwą zmianę nowotworową (krwawienie, asymetria, powiększanie się, zmiana koloru, nierówne brzegi, duże rozmiary).
Na czym polega usuwanie zmian skórnych laserem?
Laserowe usuwanie zmian skórnych wykonywane jest przez dermatologa lub lekarza medycyny estetycznej. Skóra najpierw zostaje dokładnie oczyszczona. Zastosowanie znieczulenia nie jest konieczne, ponieważ ciało w trakcie działania lasera chłodzone jest strumieniem zimnego powietrza, co eliminuje ewentualny dyskomfort. Pod wpływem działania wiązki lasera niechciana zmiana zostaje „odparowana”, a drobne naczynka krwionośne zamknięte, dlatego w trakcie zabiegu nie występuje krwawienie i nie ma konieczności zakładania szwów. Kolejnego dnia w miejscu usuniętego znamienia pojawia się powierzchniowy strupek, który łuszczy się w ciągu kilku tygodni, nie pozostawiając po sobie widocznej blizny. Przez kilka tygodni należy bezwzględnie unikać wystawiania miejsca po zabiegu na działanie promieni słonecznych, ponieważ mogłoby to doprowadzić do powstania nieestetycznego przebarwienia.
Estetyczny sposób na pozbycie się znamion i pieprzyków
Największą zaletą laserowego usuwania zmian skórnych są walory estetyczne zabiegu. W przeciwieństwie do zabiegu chirurgicznego laser działa powierzchniowo, więc w większości przypadków nie pozostawia widocznego śladu w postaci blizny. Jest to precyzyjne narzędzie, które skupia się na zmienionej chorobowo tkance, oszczędzając skórę znajdującą się wokół. Dodatkowo laser ma właściwości regenerujące – stymuluje komórki do produkcji kolagenu i elastyny, które odpowiedzialne są za jędrność i elastyczność skóry. W przypadku głębokich i obszernych zmian skórnych może pozostać blizna, jednak będzie ona płaska i zdecydowanie mniej widoczna niż sama zmiana.
Alternatywą dla laserowego usuwania zmian skórnych jest zabieg chirurgiczny, który wykonuje się zazwyczaj, gdy istnieje prawdopodobieństwo nowotworu skóry. Wycięcie pieprzyka lub znamienia wiąże się z głębszą raną i ryzykiem pozostawienia blizny, jednak jest ono zabiegiem, który może uratować życie, dlatego warto się na niego zdecydować, gdy są takie wskazania.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat zabiegów medycyny estetycznej, skontaktuj się ze specjalistami z Kliniki Miracki w Łodzi.