Ciekawe

Leczenie endometriozy wyzwaniem dla lekarzy

Endometrioza stanowi doprawdy poważny problem medyczny, ponieważ jest trudna do zdiagnozowania, wyleczenia, a na dodatek ma charakter przewlekły. Niestety nawet leczenie operacyjne nie daje gwarancji pozbycia się choroby, ponieważ lubi ona nawracać. Przerost błony śluzowej macicy dotyczy wielu kobiet, statystyki twierdzą, że jest to do 10% kobiet w wieku rozrodczym, jednak rozum podpowiada, że takich kobiet jest zdecydowanie więcej. Statystyki mogą kłamać, ponieważ w związku z utrudnioną diagnostyką choroby, u wielu kobiet w ogóle się jej nie wykrywa, mimo że na nią cierpią.

Endometrioza leczenie objawowe

Objawowe leczenie choroby opiera się przede wszystkim na farmakoterapii i leczeniu chirurgicznym. Objawowe leczenie endometriozy jest niemożliwe, ponieważ mimo wielu przeprowadzonych badań, nadal dokładnie nie wiadomo jaka jest jej przyczyna. Często wykorzystuje się leczenie kombinowane, czyli połączenie leczenia chirurgicznego i farmakoterapii. Przerost błony śluzowej macicy prowadzi do wielu nieprzyjemnych objawów, a głównym z nich jest ból. Terapia skupia się również na zatrzymaniu postępowania choroby oraz zminimalizowaniu powikłań. Endometrioza wywołuje często problemy z zajściem w ciąże i bezpłodność. Jeśli kobiecie zależy na posiadaniu dziecka wskazane jest leczenie laparoskopowe.

Endometrioza leczenie operacyjne

Gdy ból staje na przeszkodzie życia codziennego, gdy znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie – nie ma nad czym się zastanawiać – operacja jest konieczna. Nie należy jednak przerażać się tym wielkim słowem „operacja”. Wykonuje się ją zazwyczaj bezpieczną metodą laparoskopową. W ten sposób można postawić ostateczną diagnozę i usunąć ogniska endometriozy.

Endometrioza leczenie hormonalne

Endometrioza, a raczej niektóre jej rodzaje, jest wrażliwa na hormony. W związku z tym sztuczne zmniejszenie poziomu progesteronu i estrogenu zatrzymuje krwawienie miesiączkowe. W ten sposób również inne ogniska endometriozy nie mają możliwości dalszego rozwoju. Kuracja hormonalna często polega na przyjmowaniu doustnych tabletek antykoncepcyjnych. Niestety, gdy leki zostaną odstawione, nie ma gwarancji, że choroba się nie nawróci.

Endometrioza trudna dla kobiet

Endometrioza to bardzo trudna choroba, nie tylko pod względem fizycznego sprawiania bólu, ale również psychicznego. Choroba dotyczy zazwyczaj młodych kobiet, które pragną w niedługim czasie mieć dziecko. Gdy słyszą, że choroba może te plany zrujnować – zaczynają się stresować. Z tego powodu ważne jest, aby w tym trudnym okresie wspierać kobiety również psychicznie.

Więcej informacji znajdziesz na stronie miracolo.clinic/endometrioza/techniki-usuwania-endometriozy.html

Share: