Masaż klasyczny- profilaktyka i terapia
Masaż klasyczny to przyjemny i skuteczny sposób na poprawienie wyglądu i samopoczucia, a także dająca znaczące efekty profilaktyka i terapia wielu schorzeń o zasięgu miejscowym lub ogólnym. Pomaga walczyć z najbardziej uciążliwymi towarzyszami współczesnego trybu życia- przewlekłym bólem, napięciem mięśniowym, chronicznym stresem i bezsennością. Stanowi istotny element rehabilitacji ruchowej.
Wskazania do masażu klasycznego
Masaż klasyczny może być wykonywany w wielu sytuacjach. Osłabienie lub wzmożone napięcie mięśni, bóle mięśni, kości i stawów, porażenia, stany pourazowe, uszkodzenia rdzenia i nerwów obwodowych oraz stany po złamaniach i zwichnięciach to najważniejsze stany chorobowe zlokalizowane w obrębie układu ruchu.
Choroby o ogólniejszym zasięgu, które poddają się leczeniu masażowi klasycznemu, to niewydolność krążenia obwodowego, zastój limfy i obrzęki, przewlekły stres, problemy ze snem oraz przewlekłe zmęczenie organizmu.
Przeciwwskazania do masażu klasycznego
Masażu nie wykonuje się w ostrych i podostrych stanach zapalnych, gorączce powyżej 38 stopni Celsjusza, zmian dermatologicznych o różnorodnym pochodzeniu, świeżych stanach pourazowych. Przeciwwskazaniem jest także miażdżyca i nadciśnienie.
Poważne problemy z krzepliwością krwi, takie jak hemofilia, lub przeciwnie- skłonność do zakrzepów, także wykluczają zabieg masażu klasycznego. Nowotwory, tętniak i żylaki oraz ciąża to kolejne przeciwwskazania.
Jak wygląda masaż klasyczny?
Masaż klasyczny rozpoczyna się najłagodniejszymi technikami, potem przechodząc w bardziej intensywny zabieg. Kolejność technik przedstawia się następująco: najpierw wykonywane są ruchy głaszczące, a następnie rozcierające. Daje to efekt przeciwbólowy oraz rozluźnia mięśnie.
Ugniatanie i oklepywanie to bardziej energiczne techniki, mocno pobudzające krążenie krwi, rozszerzające naczynia krwionośne oraz relaksujące mięśnie. Z kolei wstrząsanie i wibracje powodują obniżenie pobudzenia nerwowego, likwidację bólu oraz stymulację krążenia krwi.
Tekst powsta we współpracy z Instytutem zdrowia i urody Medica SPA