Dom i Wnętrze

Meble we wszystkich kolorach tęczy

Meble we wszystkich kolorach tęczy

Nadal sporą popularnością cieszą się ekskluzywne meble z litego drewna lub imitujące drewno, w naturalnych odcieniach. Jednak coraz częściej wybieramy meble kolorowe. Przyciągające wzrok swoją niezwykłą, intensywną barwą. Efekt tworzy tutaj przede wszystkim kolor sam w sobie w połączeniu z gładkimi blatami, frontami, bokami. Coraz chętniej też stawiamy na meble tapicerowane w intensywnych kolorach.

Kolorystyczne uderzenie

Intensywnie zielone zestawy kuchenne. Mocno zielone meble biurowe. Pomarańczowa sofa czy fotel. Zdecydowanie fioletowa meblościanka. Żółty jak świeża cytryna narożnik. Takie uderzenia kolorystyczne pasują do nowoczesnych stylizacji, w których kolor ma znaczenie. Oszczędność dotyczy dodatków i dekoracji. Formalnej prostocie mebli towarzyszy intensywna barwa.

Kolory z historią w tle

Współczesne projekty meblarskie zdają się czerpać z historii sztuki odkrywającej kolor na nowo, stawiającej go na pierwszym miejscu. Dla kapistów (kolorystów) kolor nie był środkiem do odtwarzania rzeczywistości, ale pięknem i sensem samym w sobie. Fowiści kolorem wyrażali emocje, nawet te najbardziej szalone. Podobnie czyniła Frida Kahlo, której obrazy były barwne jak cała sztuka meksykańska.

Meble nowoczesne i historyczne

Zestawy mebli w całości pokryte mocnym kolorem albo oparte na jednolitych płaszczyznach w dwóch różnych kolorach zestawionych ze sobą niczym na fowistycznych obrazach. Nowoczesny design ma stuletnią historię. Przecież to fowizm preferował uproszczenie środków wyrazu i dominację koloru. Dwuwymiarowe płaszczyzny budowano na zasadzie kontrastowych plam barwnych. Tę inspirację niewątpliwie podejmują projektanci mebli w XXI wieku, a my urzeczywistniamy ją w naszych domach i w naszym świecie.

Share: