Ciekawe

Nowy test podwójny PAPP-a – czyli jak laboratorium medyczne chroni dziecko od poczęcia?

Każda świeżo upieczona mama (dotyczy to również Pań w stanie błogosławionym) ma świadomość, jak wiele badań i analiz trzeba przejść, by móc szybko wykryć u dziecka ewentualne wady rozwojowe. Test PAPP-a jest jednym z nich, umożliwiając rewolucyjne (bo nieinwazyjne) badanie dziecka.

Czym jest test podwójny PAPP-a?

Jest to test, który wykonuje się pomiędzy 11 a 14 tygodniem życia dziecka w fazie płodowej. Badanie przeprowadza się na podstawie próbek, które pobrane są z krwi żylnej mamy. Dają one odpowiedź na pytanie, czy przypadkiem dziecko nie cierpi na którąś z wad rozwojowych: zespołu Edwardsa, zespołu Patau oraz zespołu Downa.

Oczywiście badanie to, które przeprowadzane jest przez laboratorium medyczne, musi zostać zintegrowane z wynikami USG nienarodzonego dziecka. Dlatego często test ten nazywany jest po prostu testem podwójnym, dzięki czemu ryzyko ewentualnej pomyłki praktycznie spada do zera.

PAPP a tradycyjne, inwazyjne metody

Badanie PAPP-a nie jest w 100 procentach skuteczne. Niemniej, jak na nieinwazyjną metodę, charakteryzuje się ono bardzo wysokim odsetkiem trafnych analiz, sięgającym aż 96 procent.

Niemniej, zawsze należy pamiętać, że u pozostałych 4 procent wynik badania nie miał odniesienia do rzeczywistości. Wciąż jedynym, w pełni wiarygodnym badaniem jest analiza kariotypu wód płodowych. Zawsze jednak należy pamiętać, że badanie to jest inwazyjne a co za tym idzie – w pewnym stopniu istnieje ryzyko powikłań.

Co może zaburzać wynik testu podwójnego?

Na wynik testu PAPP-a może wpływać szereg czynników, zarówno pochodzenia sztucznego, jak i naturalnego. Dlatego decydując się na jego przeprowadzenie, warto zwrócić uwagę na:

1. Wiek – w przypadku starszych kobiet wynik testu może być mniej wiarygodny. Nie są to zbyt duże różnice, aczkolwiek mogą one wpłynąć na efektywność badania.

2. Palenie papierosów – wchłanianie nikotyny i innych, szkodliwych substancji zawartych w papierosach, ma swoje odzwierciedlenie w składzie krwi (również żylnej). Oznacza to, że papierosy mogą znacząco wpłynąć na wynik badań.

3. Liczba płodów – badanie PAPP-a wykonywane przez laboratorium medyczne może nie być wiarygodne, jeśli mamy do czynienia z ciążą bliźniaczą. Przy dwojgu dzieciach wykonanie efektywnego, dwutorowego badania jest znacznie trudniejsze.

4. Tydzień ciąży – różnice w testach PAPP-a są największe we wczesnym okresie ciąży. Im później badanie zostanie przeprowadzone, tym będzie ono mniej wiarygodne. Dlatego laboratoria medyczne zalecają, by wykonać je już w 11 tygodniu.

Reasumując, badanie PAPP-a jest z pewnością innowacyjne, ale też obarczone pewnymi błędami. Niemniej jego zaletą jest pełne bezpieczeństwo dziecka.

Więcej informacji znajdziesz na stronie synevo.pl

Share: