Obróbka tokarska – moc kształtowania metalu
Obróbka tokarska to metoda, ku której coraz chętniej skłaniają się różnego rodzaju przedsiębiorcy. Daje one szerokie możliwości kształtowania metalu w stopniu, który był do tej pory niemożliwy. Nowoczesne narzędzia, które wykorzystują nowe technologie nie tylko usprawniają cały proces obróbki, ale również sprawiają, że cięcia są bardziej precyzyjne.
Obróbka skrawaniem metali
Obróbka tokarska to metoda obróbki metalu, którą z powodzeniem wykorzystuje się w przemyśle (motoryzacyjnym, lotniczym), medycynie, a także w bardzo wielu branżach związanych z elektroniką. Dzięki niej przedmiotowi, który podlega obróbce, możliwe jest nadanie właściwego kształtu, nawet jeśli ma być on niezwykle precyzyjny.
Obróbkę skrawaniem metali wykorzystuje się do produkcji części najróżniejszych maszyn i urządzeń, które będą użyteczne w przemyśle, jak i tych części, które znaleźć możemy w przedmiotach użytku codziennego.
Rodzaje obróbki tokarskiej
Obróbka tokarska dzieli się na wiele różnych rodzajów. Poszczególne z nich dedykowane są dla efektów, które chcemy uzyskać za ich sprawą. I tak obróbkę skrawaniem metali podzielić możemy na: obróbkę ścierną, obróbkę ubytkową, obróbkę obwiedniową oraz obróbkę wiórową.
Każda z wyżej wymienionych obróbek wymaga zastosowania innej maszyny. Obróbka ścierna przykładowo wymaga zastosowania szlifierek, czy też – jeśli ma być to jedynie polerowanie, gładzenie, lub inne delikatniejsze prace – również specjalistycznych luźnych ziaren ściernych lub spoiw.
Obróbka ubytkowa – na czym polega?
Obróbka ubytkowa, która wchodzi w zakres obróbki CNC, to taka, która pozwala na wytworzenie w powierzchni metalowej ubytku. Za pomocą specjalnych narzędzi możliwe jest usunięcie części materiału o różnym kształcie. Najczęściej przypomina on jednak okrąg.
Do obróbki ubytkowej najczęściej używa się specjalistycznych wiertarek, które stanowią urządzenia działające na podobnej zasadzie, jak te, które znamy z naszych domów.
O co chodzi w obróbce wiórowej?
Obróbka wiórowa pozwala na usunięcie zbędnego materiału z tworzywa podlegającego obróbce w formie wiórów. Do tego celu stosuje się wiele specyficznych urządzeń, które mają charakterystyczne ostrza o geometrycznych kształtach – co pozwala na uzyskanie pożądanego kształtu metalu.
Wiórowa obróbka metalu odbywa się poprzez frezowanie, struganie, wiercenie, a także przy zastosowaniu takich urządzeń, jak np: przeciągarki i wytaczarki.
Artykuł powstał we współpracy z OBREiUP