Dom i Wnętrze

Podstawowe ubezpieczenie samochodu – to musisz wiedzieć!

Obowiązkiem każdego właściciela samochodu, motocykla, quada, przyczepy i innego pojazdu mechanicznego jest coroczny zakup ubezpieczenia. Co każdy kierowca powinien wiedzieć o podstawowej polisie komunikacyjnej? Jaką ochronę zapewnia obowiązkowe ubezpieczenie samochodu? Sprawdź!

OC – najważniejsze ubezpieczenie samochodu

OC, czyli polisa odpowiedzialności cywilnej, to jedyne obowiązkowe ubezpieczenie samochodu obowiązujące w Polsce i na terenie UE. Do jego zakupu prawnie zobowiązany jest każdy właściciel zarejestrowanego (nawet nieużywanego) pojazdu mechanicznego. OC przypisane jest do pojazdu, nie kierowcy. Oznacza to, że właściciele dwóch pojazdów muszą pamiętać o wykupieniu dwóch polis każdego roku. Jaką ochronę zapewnia OC? Zasada działania ubezpieczenia jest prosta: jeśli doprowadzisz do kolizji, poszkodowana strona otrzyma środki na pokrycie szkody materialnej lub osobowej od Twojego ubezpieczyciela. Nie będziesz musiał płacić za szkody z własnej kieszeni. Musisz jednak liczyć się z utratą zniżek i wzrostem składki.

OC musi zostać zakupione najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu. Po wpływie roku (standardowo) polisa automatycznie się przedłuża. Przed wygaśnięciem umowy możesz ją wypowiedzieć i poszukać innej, tańszej oferty. Pamiętaj jednak, że nie możesz przerwać ciągłości polisy. Już jednodniowa luka między polisami będzie miała poważne konsekwencje, przede wszystkim finansowe.

Ile kosztuje OC?

Wysokość składki za OC nie jest stała. Na ponoszone koszty wpływa wiele czynników związanych z pojazdem (marka, model, rok produkcji, przebieg, pojemność silnika, moc) oraz właścicielem (wiek, doświadczenie za kierownicą, miejsce zamieszkania). Najwięcej za OC zapłacą młodzi, niedoświadczeni kierowcy. Czynnikiem znacząco obniżającym wysokość OC są zniżki za bezszkodową jazdę.

 

 

Share: