Biznes

Praca jako opiekunka osób starszych

Praca jako opiekunka osób starszych nie należy do łatwych. Wymaga nie tylko wiedzy teoretycznej, ale także określonych predyspozycji, empatii oraz wiele cierpliwości. Stopień trudności zależy zaś od stanu zdrowia seniora i tego, na ile będzie w stanie samodzielnie wykonywać codzienne czynności.

Opieka nad osobą starszą nie dla każdego

Osoba, która podejmuje się zadania opieki nad seniorem powinna wcześniej dobrze rozważyć, czy się nadaje do tej pracy. To spore wyzwanie, a zarazem konieczność posiadania odpowiednich kwalifikacji oraz umiejętności interpersonalnych. Opiekun musi być osobą dobrze zorganizowaną i odpowiedzialną. Starsi ludzie mają swoje przyzwyczajenia i określone rytuały, zazwyczaj nie lubią też żadnych gwałtownych zmian. Wielu seniorów potrzebuje pomocy nawet w obowiązkach związanych z utrzymaniem codziennej higieny. Nie jest to sytuacja komfortowa zarówno dla osoby starszej, jak i jego opiekuna, który nie może mylić empatii z litowaniem się. Na pewno konieczna będzie duża odporność psychiczna, tym bardziej że nie wszyscy seniorzy są pozytywnie nastawieni do życia i pogodni. Rozsądna opieka nad osobą starszą wymaga więc troskliwości, życzliwości, ale i stanowczości. Błędem będzie wyręczanie we wszystkim podopiecznego.

Kluczowe jest zaufanie

Pomiędzy opiekunem a seniorem powinna wytworzyć się swoista więź oparta na wzajemnym zaufaniu. Tylko w takiej atmosferze praca przyniesie wymierne efekty, a jednocześnie da zadowolenie. Niemożliwe jest osiągnięcie tego bez okazania szacunku. Podopieczny musi poczuć się całkowicie bezpiecznie w towarzystwie swojego opiekuna. Byłoby to dość trudne, gdyby opieka nad seniorem ograniczała się do automatycznego wykonywania wszelkich obowiązków. Dlatego warto rozmawiać i przede wszystkim słuchać, co osoba starsza ma do powiedzenia. W ten sposób łatwo poznać jej potrzeby i oczekiwania, a także sprawić, żeby poczuła się kimś ważnym. Nie wolno też zapominać o tym, że wielu seniorów ma problemy z percepcją słuchową i językową. Oznacza to konieczność w miarę wolnego i głośnego mówienia, czasami nawet dość prostym językiem.

Kwestia zakresu obowiązków

Praca jako opiekun osób starszych może mieć bardzo różnorodny charakter, który w dużym stopniu zależy od stanu zdrowia podopiecznego. Niektórym wystarczy pomoc w prowadzeniu gospodarstwa domowego, a więc robienie zakupów czy sprzątanie mieszkania. Innym trzeba również przygotowywać posiłki ze względu na słabą koordynację ruchową. Są też seniorzy z naprawdę poważnymi problemami ruchowymi, którzy nie wstają z łózka. W takiej sytuacji zakres obowiązków rozszerza się o aspekty związane z codzienną pielęgnacją ciała i higieną osobistą. Opiekun musi mieć wtedy wiedzę na temat zasad higieny czy też znać odpowiednie preparaty przeciw odleżynom.

Artykuł opracowany przez firmę Prosenior (prosenior.pl) oferującą pracę za granicą jako opiekun, opiekunka osób starszych.

Share: