Ciekawe

Przetwarzanie metali a ochrona środowiska

W dzisiejszych czasach kwestia recyklingu urasta do miana globalnego wyzwania, zarówno w przypadku przetwarzania plastików, szkła, makulatury, czy metali. Największym problemem są nieprzetwarzane odpady, pochodzące z nieodnawialnych surowców, ponieważ zwiększenie skali odnawiania tych odpadów, bezpośrednio wpływa na ograniczenie wydobycia danego surowca, a więc ochronę środowiska naturalnego.

Proste kroki do recyklingu

Postawy takie kształtowane są na samym dole, zaczynając od pojedynczego człowieka, podczas jego wyborów związanych z tym, co zrobić z niepotrzebnymi przedmiotami. Na przykład, produktem przeznaczonym do lutowania przez lata był stop cyny z ołowiem. Władze Unii Europejskiej zdecydowały jednak o zamianie szkodliwego ołowiu na domieszkę srebra. Wielu z nas jednak posiada nadal elementy lutu z poprzedniej epoki i pragnie się ich pozbyć. Zamiast wyrzucić je do kosza, warto przekazać je na złom cyny, a tak naprawdę dać sobie szansę zarobienia kilku złotych, ponieważ każdy z takich punktów działa jak skup cyny, proponując rozsądne stawki, zależące od zawartości tego pierwiastka w oddawanym przez nas stopie.

Co dzieje się z cyną trafiającą do skupu?

Na początku oceniany jest skład metalowego przedmiotu, jaki został do skupu oddany. Następnie w zależności od tego, co wykazała analiza składu, surowiec jest sortowany do wywózki. Zostanie on następnie przetopiony w miejscu, które prowadzi recykling cyny, niklu, żelaza, aluminium, czy innych metali które udało się odzyskać z odpadów. Dzięki temu przedmioty, które nie były już nikomu potrzebne, zyskują swoje drugie życie, a surowce z ziemi nie muszą być tak intensywnie eksploatowane.

Jak dowiedzieć się, gdzie w pobliżu prowadzony jest skup cyny?

Takich informacji można szukać w internecie, jednak można przyjąć, że jeżeli znamy punkt skupujący inne metale, takie jak aluminium, czy miedź, punkt ten będzie również prowadził złom cyny. Większość z tych miejsc posiada bowiem umowy na recykling cyny i wszelkich innych metali z firmami, które przetwarzaniem zajmują się zawodowo. Dla nich przetapianie każdego rodzaju metalu, w wielkich ilościach, jakie otrzymują od skupów, jest opłacalne.

System, w którym każdy zyskuje

Widać więc dokładnie, że system, w którym pojedynczy ludzie oddają swój złom do skupu, zarabiając na tym, funkcjonuje bardzo dobrze. Ponieważ zyskuje w nim każdy element tej układanki, zarówno osoba oddająca metal do skupu, sam skup, jak i przetwórca metalu, dokonujący jego recyklingu. A najważniejsze, że zyskuje nasza planeta.

Źródło: http://www.stellmet.pl/oferta,7,zlom_cyny_i_niklu

Share: