Ciekawe

Skoki spadochronowe – sport ekstremalny, czy rozrywka?

Tak elitarny sport, jakim są skoki spadochronowe stał się od niedawna dostępny także szerzej, jako forma przeżycia jedynej w swoim rodzaju przygody, która z pewnością zostanie zapamiętana na całe życie. Być może pierwszy skok amatorski stanie się początkiem niezwykłej pasji. Wiele osób się o tym przekonało.

Na czym polega niezwykły urok skoków?

Po pierwsze dla amatora dokonanie wyskoku z samolotu lecącego na wysokości czterech tysięcy metrów, a następnie swobodne spadanie, które trwa około pół minuty jest niezwykle ekscytujące. Następujące po tym szybowanie na otwartej czaszy spadochronu pozwala podziwiać piękne widoki z lotu ptaka, które pozostawią niezapomniane wrażenia.Lecąc w tandemie z instruktorem można przez chwilę sterować spadochronem, co daje odczucie pełnego panowania nad lotem.

Do wykonania lotu w tandemie z instruktorem nie jest potrzebny specjalny kurs. Wystarczy kilkunastominutowe przeszkolenie z podstaw zachowania się w poszczególnych etapach wykonywanego skoku.

Jakie rodzaje skoków ze spadochronem są wykonywane?

Forma skakania w tandemie jest najbardziej popularna, szczególnie dlatego, że jest najbezpieczniejsza dla amatorów. W skoku tandemowym można w stu procentach polegać na wiedzy i umiejętnościach instruktora, który ten skok prowadzi.

Jeśli chodzi o skoki spadochronowe dostępne dla profesjonalnie przeszkolonych osób, są to samodzielne loty wykonywane przez jedną osobę, a także niezwykle widowiskowe skoki grupowe. Te ostatnie wymagają jednak dużych umiejętności od uczestników takich wydarzeń.

Skydiving – skoki spadochronowe z najwyższej półki

Osoby, które posiadają duże umiejętności związane ze sportem spadochronowym, chętnie biorą udział w skokach grupowych powiązanych z podniebnym nurkowaniem zwanym skydivingiem. Ta niezwykle widowiskowa dziedzina dostarcza jej entuzjastom ogromnej dawki adrenaliny. Wypracowano cały zestaw figur, które grupa śmiałków wykonuje dla podniesienia atrakcyjności skoków.

Do popularnych figur skydivingu należą: spadanie na brzuchu w różnych konfiguracjach, wykonywanie akrobacji przez poszczególnych skoczków, a także surfowanie w przestworzach przy użyciu deski. Są to czynności wymagające dużych umiejętności od uczestników takich podniebnych ewolucji, ale mają wielu zwolenników w środowisku skoczków spadochronowych.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z PL Strefy

Share: