Ciekawe

Skuteczna automatyzacja procesu spawania

Zastosowanie robotów spawalniczych polega na wykorzystaniu zmechanizowanych narzędzi programowalnych, które całkowicie automatyzują proces spawania, zarówno podczas wykonywania spoiny, jak i obróbki części. Procesy takie jak np. spawanie łukiem gazowym również są często zautomatyzowane, jednak niekoniecznie są w nich wykorzystywane roboty spawalnicze. Ludzki operator wykonujący spawanie ręczne jest powszechnie stosowane do zgrzewania punktowego i spawania łukiem w wysokich zastosowaniach produkcyjnych, takich jak przemysł motoryzacyjny.

Zastosowanie robotów spawalniczych

Roboty spawalnicze są stosunkowo nowym zastosowaniem robotyki. Po raz pierwszy zostały wprowadzone do przemysłu amerykańskiego w latach sześćdziesiątych, jednak użycie robotów w spawaniu nie wystartowało aż do lat osiemdziesiątych. Wówczas przemysł motoryzacyjny zaczął masowo używać robotów spawalniczych do spawania punktowego. Od tamtej pory znacznie wzrosła liczba robotów używanych w przemyśle i liczba ich zastosowań. Wzrost ten jest ograniczony przede wszystkim wysokimi kosztami urządzeń, w związku z czym są one wykorzystywane głównie do zastosowań o wysokiej produktywności. Dzięki temu robot spawalniczy jest w stanie sprawdzić się w bardzo wielu współczesnych dziedzinach przemysłowych, a nowoczesna konstrukcja urządzeń zapewnia odpowiednią wydajność.

Zautomatyzowane spawanie łukiem

Automatyczne spawanie łukiem zaczęło się rozwijać stosunkowo niedawno. Obecnie stanowi ono znaczny procent wszystkich aplikacji dokonywanych przez roboty przemysłowe. Główne elementy z których zbudowany jest robot spawalniczy to manipulator lub jednostka mechaniczna oraz sterownik, który odpowiada za główne funkcje robota. Manipulator sprawia, że ​​robot porusza się. Konstrukcję tych układów można podzielić na kilka standardowych typów, które wykorzystują różne układy współrzędnych do kierowania ramionami maszyny.

Nowoczesna technologia spawalnicza

Robot spawalniczy może spawać wstępnie zaprogramowane położenie lub opracować je samodzielnie, a także zastosować kombinację dwóch metod. Korzyści jakie oferuje robot spawalniczy związane są z nowoczesną technologią, która pomaga wielu oryginalnym producentom sprzętu zwiększyć dokładność, powtarzalność i przepustowość swoich produktów. Technologia przetwarzania podpisu została opracowana pod koniec lat dziewięćdziesiątych. Powstała w celu analizy danych elektrycznych, w czasie rzeczywistym zebranych z zautomatyzowanych procesów spawania, umożliwiając tym samym optymalizację spoin.

Więcej dowiesz się na stronie robot spawalniczy – Comauonline.pl

Share: