Dom i Wnętrze

Typy zaworów w bateriach łazienkowych

Typ zaworu oraz rodzaj konstrukcji baterii łazienkowej to bardzo ważne cechy, które należy rozważyć przy wyborze tego typu wyposażenia. Dobrze wykonane produkty o dobrej technice zaworowej mogą zapewnić długotrwałość i funkcjonalność.

Technologia zaworu

Mosiądz jest powszechnym materiałem używanym do produkcji korpusu i wypustki baterii łazienkowej, chociaż niektóre tanie modele wykorzystują do tego celu plastik. Mosiądz jest zwykle pokryty powłoką chromową lub wykończeniem z PVD, ponieważ bez tego mógłby się łatwo niszczyć i korodować. Technologia zaworu jest tym, co rzeczywiście kontroluje przepływ wody. Baterie łazienkowe wykorzystują 4 rodzaje technologii zaworowych: kompresyjną, kulową, wkładkową oraz na dysk ceramiczny. Ważnym punktem do zapamiętania jest to, że rodzaj zaworu odgrywa rolę w jego niezawodności. Niezawodność odpowiada okresowi pracy kranu, zanim zacznie przeciekać i wymagać naprawy lub wymiany. Dlatego powinno mieć to kluczowy wpływ na wybór technologii, w jakiej skonstruowana jest bateria łazienkowa.

Zawory kompresyjne i kulowe

Baterie łazienkowe zaworów kompresyjnych zazwyczaj posiadają oddzielne uchwyty ciepłej i zimnej wody. Są najprostszą formą zaworu kranowego i kontrolują przepływ wody za pomocą śruby w rączce, która ściska uszczelkę i zwykle jest gumową podkładką. Zawory te najczęściej są najszybsze, jednak wymagają konserwacji częstszej niż inne typy zaworów. Zawory kulowe są stosowane w przypadku pojedynczych kraników. Zawór kulowy ma szczeliny, które kontrolują mieszaninę i ilość gorącej i zimnej wody. Ruch uchwytu zmienia położenie tych szczelin w zaworze regulującym przepływ. Te zawory nie używają podkładek, takich jak zawory kompresyjne, ale mają więcej części czyniących je bardziej złożonymi konstrukcjami.

Zawory wkładkowe i ceramiczne dyski tarczowe

Zawory wkładkowe wykorzystują wydrążoną tuleję przymocowaną do dopływu wody, która porusza się wewnątrz innej tulei. Ruch uchwytu klamki przemieszcza te tuleje względem siebie, wyrównując lub blokując otwory kontrolujące dopływ wody. Mają mniej ruchomych części niż zawór kulowy, ale posiadają uszczelnienia, które mogą zużywać się i wymagać wymiany. Ceramiczne dyski tarczowe wykorzystują dwa twarde, wysoce wypolerowane dyski ceramiczne, które przesuwają się względem siebie. Ruch pomiędzy dwoma dyskami kontroluje przepływ wody, otwierając lub ograniczając ścieżkę dla wody. Chociaż są one zazwyczaj droższe, ceramiczne zawory talerzowe są uważane za najbardziej trwały typ zaworu.

Więcej dowiesz się na stronie 1lazienka.pl – baterie łazienkowe

Share: