Motoryzacja

Ubezpieczenie wkładu własnego przy wypożyczaniu samochodu

ubezpieczenie auta, polisa oc

Zdecydowana większość z nas pragnie mieć samochód osobowy na stałe – to olbrzymia wygoda w poruszaniu się w mieście i poza nim. Coraz częściej jednak zdarza się nam wypożyczać samochody – głównie podczas wyjazdów wakacyjnych, ale też jako wypożyczenie długoterminowe, co może być ciekawą alternatywą dla kupna samochodu i spłacania rat. Jak wygląda ubezpieczenie wkładu własnego?

Wynajem samochodu i ubezpieczenie wkładu własnego

Okazuje się, że wynajęcie samochodu (zarówno krótkoterminowe, jak i długoterminowe), nie jest trudne. Wystarczy okazać ważne prawo jazdy, posiadać odpowiedni wiek (zazwyczaj powyżej 21 lat) i opłacić wynajem. Wynajmując samochód poza Polską, musimy zorientować się, jaki jest minimalny wiek wypożyczania w danym kraju – może się on różnić od wymagań w Polsce. W przypadku wynajmu długoterminowego wypożyczalnie wymagają zaświadczenia od pracodawcy o miesięcznych zarobkach. Samochody w wypożyczalni są ubezpieczone – zakres ubezpieczenia to druga rzecz, którą powinniśmy się zainteresować. Samochody takie posiadają zazwyczaj polisy OC i AC. W przypadku samochodów ubezpieczonych polisą AC, od wypożyczającego jest pobierana kaucja, traktowana jako wkład własny na poczet szkody AC.

Wkład własny to także sposób wypożyczalni na to, aby płacić niższą polisę. Dla wypożyczającego samochód wkład własny to zazwyczaj kaucja, którą otrzymuje z powrotem po oddaniu samochodu. Ubezpieczenie wkładu własnego ma sens przy wynajmach długoterminowych. Jest to niewielki koszt (rzędu kilkudziesięciu złotych), a pozwala na odzyskanie pobranej od nas kaucji na wkład własny.

Ubezpieczenie wkładu własnego – wyłączenia

Decydując się na ubezpieczenie wkładu własnego, dokładnie przeczytaj umowę. Może się zdarzyć, że ubezpieczenie nie pokrywa 100% depozytu. Może też zdarzyć się, że ubezpieczenie ma wyłączenia od odpowiedzialności.

 

 

Share: