Ciekawe

Woda – czysta, zdrowa i pachnąca

Czasem kiedy odkręcamy krany aż zatykamy nos w pierwszym odruchu. Nieraz bowiem w większych miastach woda jest bardzo chlorowana. Dodatkowo dochodzi do tego, powszechna u nas duża zawartość soli w wodzie, która powoduje powstanie twardej wody. Jeśli do tego dołączymy jeszcze zanieczyszczenia mechaniczne, biologiczne oraz związki żelaza to…

Problemy z wodą

To niestety otrzymamy wodę, która płynie z kranów w wielu polskich domach. W wielu gospodarstwach woda jest twarda, posiada wiele związków żelaza, dużo chloru a nawet zanieczyszczenia mechaniczne czy też biologiczne. Jaki jest tego efekt?

Przede wszystkim woda ma nieciekawy kolor, nieładny zapach i nie najlepszy smak. Kawa czy herbata a nawet różne dania gotowane na takiej wodzie smakują znacznie gorzej. To jeszcze nie wszystko – niestety przy tak kiepskiej wodzie zużywamy więcej środków chemicznych, aby coś wyczyścić czy doprać. Dodatkowo sprzęty znacznie szybciej się psują. Co możemy z tym zrobić?

Remedium na kiepską wodą – filtry do wody

Istnieje jeden niezawodny sposób na oczyszczenie wody – są to filtry do wody. W sprzedaży możemy spotkać wiele rodzajów filtrów do wody, zaś w zależności od zastosowanej technologii, będą one usuwać różne rodzaje zanieczyszczeń. Jednak generalnie filtry do wody zmiękczają ją, poprawiają jej smak, zapach, kolor. Słowem – woda jest czystsza, bezpieczniejsza i smaczniejsza.

Gdzie zaś możemy ustawić taki filtr do wody? Klasyczne filtr to dzbankowe – wkładamy je do specjalnych dzbanków. W ten sposób poprawiamy jednakże jedynie jakość wody przeznaczonej do picia. Warto zatem zastanowić się nad filtrem centralnym. Inne rodzaje to filtry łazienkowe, podzlewowe, naszafkowe czy nakranowe.

Technologie filtrów do wody

Jakie zaś wyróżniamy filtry do wody pod kątem rodzajów zastosowanych technologii? Generalnie najbardziej prost, ale też najmniej skuteczne są filtry sedymentacyjne. Usuwają one większe mechaniczne zanieczyszczenia i nieco poprawiają właściwości wody. Lepsze od nich są filtry węglowe – pierwiastek ten bowiem posiada duże właściwości absorbujące. Takie filtry redukują nie tylko zanieczyszczenia mechaniczne lecz również biologiczne.

To oczywiście nie koniec technologii. Dla gospodarstw, w których podstawowym problemem jest jedynie twarda woda, skonstruowano specjalne filtry zmiękczające. Jeśli zaś problemem jest za wysokie stężenie żelaza, to zastosować możemy z powodzeniem filtry wiążące związki żelaza.

Podsumowując – każdy problem z naszą wodą da się rozwiązać za pomocą filtrów do wody. Warto w to zainwestować!

Artykuł powstał we współpracy z firmą Rosmosis

Share:
zobacz więcej