Pozostałe

Karmy dla psów – jak wybierać

Wybór karmy dla psów wiąże się nie tylko z podjęciem decyzji, czy wybrana dla pupila karma ma być karmą mokrą czy suchą, ale również oznacza konieczność konsultowania jej składu z lekarzem weterynarii, gdy wybrana karma dla psa będzie karmą funkcjonalną. Jak zatem należy wybierać karmę dla ulubionego czworonoga, aby zapewnić mu w ten sposób dobrze zbilansowaną dietę?

Sucha czy mokra


Pierwszy wybór, przed jakim staje właściciel czworonoga, związany jest z koniecznością zadecydowania, czy karma dla psa, którą zakupi, będzie karmą mokrą czy suchą. O ich zakupie często decydują względy finansowe – karma mokra jest dostępna w małych opakowaniach i zawiera porcję mięsa z dodatkiem warzyw i składników odżywczych idealną na jeden posiłek. Z kolei karmy suche, które mają postać suchego granulatu o zróżnicowanej wielkości i kształcie, są karmami oferowanymi w dużych opakowaniach, a jeden posiłek przygotowany w oparciu o karmę suchą jest dużo tańszy od posiłku wykorzystującego karmę mokrą. Także w tym przypadku skład karmy dla psa umożliwia zadbanie o odpowiednie zbilansowanie diety czworonoga. O wyborze danej karmy mogą zadecydować również preferencje psów.

Karma normalna czy specjalna


O ile wybór karmy dla psów w wielu przypadkach nie jest trudny, o tyle szczenięta, psi seniorzy, ale również psy wybranych ras powinny być karmione karmami stworzonymi pod kątem ich wymagań. Szczenięta mają bardzo duże zapotrzebowanie na składniki, które zadbają o odpowiedni rozwój kości, a ich dieta musi być bogata w składniki zapewniające im odpowiednią ilość energii. Z kolei psy seniorzy powinny być karmione karmą dla psów, w której pojawią się składniki, zapobiegające zachorowaniu na osteoporozę. W tym przypadku karma musi być również mniej kaloryczna niż karma dla szczeniąt. Po funkcjonalną karmę dla psów sięga się zazwyczaj wtedy, gdy pies choruje na wybrane choroby, przeszedł zabieg operacyjny czy też jest psem wybranej rasy.

Jakie karmy funkcjonalne


Po karmy funkcjonalne sięga się bardzo często w przypadku psów kastrowanych, które powinny otrzymywać odpowiednią dawkę pokarmu o kaloryczności niższej nawet o 25% w porównaniu z dietą psa niekastrowanego. Kolejną grupą psów, które należy karmić specjalnymi karmami dla psów, są psy po różnych zabiegach operacyjnych oraz psy po ciąży i w czasie połogu. Warto również pamiętać, że niektóre rodzaje karmy dla psa choć nie zawsze są formalnie nazwane karmą funkcjonalną, to dbają o odpowiednie zbilansowanie diety pupila. Tak jest z karmą, która dba o sierść psa.

Share: