Dom i Wnętrze

Grzejniki na miarę XXI wieku

Dzisiaj można spokojnie powiedzieć, że nasze mieszkania wyglądają zupełnie inaczej niż naszych dziadków czy rodziców. Wybieramy inne meble, malujemy mieszkanie na odważniejsze kolory, dobieramy inne dodatki.

Małe straszydła

Jednak gdzieś w kącie czy pod oknem ciągle jeszcze pozostaje relikt minionych epok- tradycyjny kaloryfer żeberkowy, który już często zupełnie nie pasuje do naszego modernistycznego stylu wnętrza. Próby zamalowania go, zasłonięcia niestety dużo nie dają. Co zatem możemy zrobić?

Grzejniki dekoracyjne

Możemy wymienić go na grzejnik dekoracyjny. Co to jest? Jak sama nazwa wskazuje obok funkcjonalności twórcy takiego grzejnika postawili na jego estetykę. Co to oznacza w praktyce?

1) Fantazyjne kształty. Przede wszystkim takie grzejniki dekoracyjne mają przeróżne kształty. Najprostsze przypominają klasyczne kaloryfery żeberkowe, tyle że są znacznie ładniejsze i bardziej eleganckie. Mogą także być utrzymane w przeróżnych stylach- np. barokowym czy retro. Inne, bardziej fantazyjne kształty, to np. blachy, powyginane przeróżnie rury, półkola, kształty przypominające klosze itp. W ofercie znajdziemy również przeróżne motywy liści, kwiatów, czasem zajmujące nawet większą część ściany. Warto także wspomnieć krótko o modelach grzejników dekoracyjnych do łazienek- charakteryzują się one znaczną funkcjonalnością np. kształtem odpowiednim do zawieszenia na nich ręczników.

2) Ciekawe kolory. Choć nadal kolorem dominującym jest biel, to możemy znaleźć także inne rozwiązania kolorystyczne. Idealnym przykładem mogą być tutaj czerwień, fiolet czy czerń. Czasem spotkamy także modele chromowane czy nawet pozłacane.

Grzejnik dekoracyjny a styl wnętrza

Kiedy już zadecydujemy o kupnie grzejnika dekoracyjnego, należy koniecznie rozważyć, który model będzie komponował się z wystrojem mieszkania. Warto wspomnieć, że zupełnie nic nie stoi na przeszkodzie, aby wybrać różne modele do poszczególnych pomieszczeń.

Funkcjonalność grzejnika dekoracyjnego

Warto jednak pamiętać, że grzejnik dekoracyjny musi także spełniać swoją podstawową rolę- musi ogrzewać pomieszczenie. I w dodatku- musi to robić skutecznie. Żaden piękny kształt nie zastąpi nam ciepła w pokoju w zimowy wieczór. A zatem podczas wyboru grzejnika dekoracyjnego warto zwrócić uwagę na jego moc grzewczą. Niestety, niektóre abstrakcyjne formy nie posiadają odpowiedniej mocy grzewczej.

Montaż grzejnika dekoracyjnego

Co ważne- montaż grzejników dekoracyjnych, jak każdych innych, należy rozpocząć przed początkiem sezonu grzewczego. Ponadto warto to zadanie powierzyć profesjonalistom, bowiem moc takiego grzejnika w dużej mierze zależy właśnie od dobrego montażu. Warto także wiedzieć, że nie możemy już takich grzejników dekoracyjnych malować ponownie- dlatego też naprawdę warto dobrze zastanowić się nad jego kolorem podczas zakupu.

A na koniec warto jeszcze wspomnieć, że należy pozwolić spełniać grzejnikom dekoracyjnym ich funkcję. Co to znaczy? To znaczy, że warto przestawić troszkę meble tak, aby wyeksponować grzejniki dekoracyjne.

Grzejniki do domu kupisz w sklepie https://1lazienka.pl/category/ogrzewanie-grzejniki-dekoracyjne.

Share: