Ciekawe

Konstrukcje żelbetowe – szkielet każdego budynku

Obecnie większość budynków to budynki murowane, przy czym dotyczy to zarówno domów prywatnych, jak i obiektów komercyjnych. W przypadku obiektów do wykorzystania przemysłowego istotne stają się konstrukcje żelbetowe, które niezbędne są w obiektach mieszkalnych, biurowych oraz każdym innym wysokim obiekcie przemysłowym.

Czym są konstrukcje z żelbetem?

Najogólniej konstrukcje żelbetowe określa się jako uzupełnione betonem konstrukcje, oparte na połączonych ze sobą elementach wykonanych ze stali konstrukcyjnej. To właśnie połączenie betonu i wytrzymałych stalowych prętów ma gwarantować trwałość budowy, a jednocześnie sprawia, że wszystkie elementy konstrukcyjne trzymają się i stanowią bezpieczną całość. Można je tworzyć w zależności od potrzeb zamawiającego, ich atutem jest ogniotrwałość oraz bardzo duża odporność na obciążenia, co ma szczególnie duże znaczenia przy budowie obiektów komercyjnych.

Jakie etapy obejmuje wykonanie konstrukcji żelbetowych

Choć w trakcie budowania nie zwraca się szczególnie dużej uwagi na kolejne etapy tworzenia konstrukcji żelbetonowej, to warto pamiętać, że musi ona przejść przez kilka faz. Ich wykorzystanie rozpoczyna się od rozstawienia szalunków, które na kolejnym etapie umożliwią rozstawienie i sam montaż zbrojenia. Od liczby, długości oraz przekroju stalowych prętów zależy wytrzymałość całego budynku. W kolejnym etapie tak przygotowaną konstrukcję zalewa się odpowiednio wytrzymałą mieszanką betonu, który jest dodatkowo zagęszczany, a następnie pozostawiony do utwardzenia. Gdy uzyska odpowiednią twardość, zdejmuje się szalunki, oddając gotowy element konstrukcyjny do dalszej obróbki budowlanej.

Właściwości konstrukcji żelbetowych

Przy budowie konstrukcji żelbetowych bardzo często wykorzystuje się również prefabrykaty z betonu, które wymagają odpowiedniego dopasowania. Przy wyborze konstrukcji żelbetowych istotne są właściwości betonu oraz jego klasa, która powinna zawierać się w zapisach normy PN-EN 1992-1, jak również właściwości elementów stalowych, na których konstrukcja jest oparta. Wytrzymałości betonu na ściskanie, którą określa norma Eurokod 2, ustalana jest po 28 dniach od zabetonowania. Ta sama norma Eurokod 2 zezwala na wykorzystanie w budowie stali krajowej lub zagranicznej, pod warunkiem, że będzie ona spełniać wymagania normy EN 10080.

Główne parametry, jakie są badane w przypadku betonu, obejmują wytrzymałość na ściskanie i rozciąganie, ale również współczynnik rozszerzalności termicznej. Wytrzymałość zmęczeniowa oraz wytrzymałość na rozciąganie są ważne także w przypadku elementów stalowych.

Więcej dowiesz się na stronie konstrukcje żelbetowe – Fabudwkb.com.pl

Share: