Ciekawe

Czujnik nacisku – zastosowanie

Czujnik nacisku, zwany inaczej czujnikiem tensometrycznym, lub po prostu tensometrem, to nieskomplikowane urządzenie, które energię mechaniczną, czyli obciążenie, które na niego działa, zamienia na energię elektryczną, proporcjonalną do obciążenia. Dzięki temu możliwy jest odczyt wartości, co ma zastosowanie przede wszystkim w wagach pomiarowych.

Jak to działa?

Na początku warto zrozumieć zasadę działania czujników nacisku. Już wiemy, że zmienia on energię mechaniczną w elektryczną, ale jak to właściwie się dzieje? Odpowiedź znajdziemy w budowie tego urządzenia. Wykorzystuje się tu zjawisko oporności elektrycznej, która zmienia się wraz z długością metalowych elementów, oraz naciskiem poszczególnych elementów względem siebie.

Czujnik nacisku zbudowany jest z dwóch warstw. W momencie przyłożenia obciążenia warstwa wierzchnia naciska na warstwę spodnią, w której znajdują się punkty pomiarowe przewodzące elektrycznie. Są one wrażliwe zarówno na siły nacisku jak i rozciągania. Im większa siła działa na urządzenie, tym mniejszy opór między dwoma elementami, a co za tym idzie, wyższe przewodnictwo elektryczne. Sygnał zostaje odczytany przez przetworniki analogowo-cyfrowe, dzięki czemu możliwe jest wyświetlenie wartości pomiaru na ekranie LCD.

Czujnik nacisku – zastosowanie

Jednym z najbardziej oczywistych zastosowań czujników nacisku są wszelkiego rodzaju wagi, od niewielkich urządzeń domowych, po wielkie maszyny przemysłowe, mierzące się z ogromnym obciążeniem. W zależności od tego jaka czułość wymagana będzie od urządzenia, należy wybrać tensometry o odpowiednim zakresie pomiaru.

Czujniki nacisku są zdolne jednak nie tylko do pomiaru sił statycznych, co ma zastosowanie w ważeniu. Mogą one mierzyć również siły dynamiczne, takie jak rozciąganie, czy ściskanie. Można to wykorzystać przy konstrukcji urządzeń dźwigowych, podnośników, maszyn budowlanych, pras wrzecionowych, czy do pomiaru naprężenia lin.

Te niepozorne urządzenia mają szeroki wachlarz zastosowań. Umożliwiają nie tylko dokonywanie pomiarów, ale również zwiększają bezpieczeństwo przy tworzeniu dużych konstrukcji.

Ważne wskazówki

Należy pamiętać, iż czujniki nacisku są skonstruowane do osiowego pomiaru siły. Niecentryczne przyłożenie obciążenia może skutkować nie tylko błędem pomiaru, ale również uszkodzeniem urządzenia.

Podczas montażu należy wykazać się dużą dozą ostrożności, gdyż czujniki wykonane są z bardzo delikatnego materiału. Dużej uwagi wymaga mocowanie, gdyż podczas lutowania nietrudno o trwałe uszkodzenie warstw pomiarowych. Lepszym rozwiązaniem może okazać się użycie śrub lub zacisków.

Więcej informacji znajdziesz na stronie Czujnik nacisku.

Share: