Zdrowie i Uroda

Endometrioza – jakie są przyczyny i jak wygląda leczenie?

Endometrioza (wędrująca śluzówka) jest to rozrost błony śluzowej macicy w jamie otrzewnej, jajowodach i jajnikach. Choroba ta po raz pierwszy opisana została w 1690 roku i do dnia dzisiejszego nie wiadomo, co jest główną przyczyną występowania tej choroby i jak sobie sprawnie z nią poradzić. Według najnowszych danych endometrioza występuje u co piątej miesiączkującej kobiety. U niektórych kobiet choroba może wywołać nawet całkowitą bezpłodność. Jeżeli chodzi o leczenie endometriozy, to w dzisiejszych czasach najczęściej stosuje się antykoncepcję hormonalną. Zdarzają się jednak przypadki, że trzeba wykonać operacje chirurgiczne, a nawet histerektomie, czy usunięcie macicy.

Diagnostyka choroby

Endometrioza w dzisiejszych czasach stanowi bardzo duże wyzwanie nie tylko do leczenia, ale również do samej diagnozy. Zmiany, które związane są bezpośrednio z endometriozą mogą być nie wykryte nawet podczas przeprowadzenia specjalistycznych badań. Rozpoznanie tej choroby stawia się przeważnie dopiero po całkowitym wykluczeniu wielu innych chorób. Rozpoczęcie diagnostyki jest w każdym przypadku inne i zależy tak naprawdę od pacjentki, a dokładniej mówiąc od dolegliwości na które się skarży. Zupełnie inaczej bada się kobiety, które uskarżają się na ból w okolicy podbrzuszu, a zupełnie inaczej leczy się pacjentki, które mają problem w zajściu w ciążę. Aby zdiagnozować tą chorobę powinno przeprowadzić się tradycyjne badania ginekologiczne, USG i laparoskopie.

Profesjonalne leczenie endometriozy

Jeżeli mowa o leczeniu endometriozy, to mamy do wyboru dwa główne warianty. Pierwszym z nich jest leczenie farmakologiczne, które skupia się na podawaniu hormonów, a drugim z nich jest oczywiście leczenie chirurgiczne. Wybór poszczególnej metody leczenia w dużej mierze zależy od tego, co tak naprawdę chcemy osiągnąć. W dzisiejszych czasach niestety nie da się w 100% wyleczyć tej nieprzyjemnej choroby. Głównym zadaniem leczenia jest jedynie niwelowanie i hamowanie następstw. Pacjentki, które skarżą się na silny ból w okolicy podbrzusza, a nie planują w najbliższym czasie zajść w ciążę, powinny skorzystać w pierwszej kolejności z leczenia hormonalnego. Jeżeli głównym problemem jest jednak niepłodność, to najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście operacja, której zadaniem jest usunięcie wszelkich zrostów, uniemożliwiających zajście w ciążę. Pamiętać należy zawsze o tym, że leczenie hormonalne nie leczy niepłodności. Kobiety, które chcą mieć potomstwo muszą skorzystać ze specjalistycznego zabiegu chirurgicznego.

Zapraszam po więcej informacji na stronę Miracolo Clinic – leczenie endometriozy.

Share: